Letošní novoroční Počernice jsou výrazně mrazivější než loňské, na které jsme dorazili takřka přímo z letiště po návratu z ještě novoročnějšího Curychu. Letos jsme pěkně vyspaní a odpočatí, silvestrovské Riegerovy sady na nás výraznější stopu nezanechaly.
Teploměr v autě cestou na start ukazuje mínus pět a na této hodnotě trvá i cestou zpět, takže to tak asi opravdu bylo. Na startu jsme se potkali s kamarády Honzou a Martinou, kteří si přijeli proběhnout Počernice až z dalekých Čakovic, takže čekání na start proběhlo v družném rozhovoru. Na startu letos bylo opticky méně lidí než loni, kdy se sem nahrnula řada náplav zlákaných reklamní kampaní v rámci akce "Praha - Evropské hlavní město sportu 2016". Některé výdobytky však zůstaly, takže i letos je čas měřený čipově a navíc sympatická textilní retročísla nahradily moderní jednorázovky.
Sportovec Honza mě upozorňuje, že je krátce po nemoci a navíc že loni vlastně skoro vůbec neběhal, ale to on říká pořád.
Vybíháme. Na Honzově defétistickém přístupu asi přeci jen něco bude, protože zatímco dřív mi utíkal už v úvodním seběhu, teď běžíme úvodních pár set metrů bok po boku. Po chvíli mi dokonce oznamuje že mě nestíhá a odpojuje se. Ne že by se mě běželo nějak komfortně, tahle trasa je záludná v tom, že člověk na úvodním seběhovém půlkilometru nasadí tempo, které pak neudrží na krátkých rovinách a ve stoupání. Takže se, stejně jako každý první leden, potýkám s přepáleným úvodem a k tomu si bilancuji.
Jaký že byl ten běžecký rok 2016?
Ve znamení stagnace - Loni jsem si nezlepšil osobák na žádné z tradičních distancí. Na desítce to vlastni ani nešlo, běžel jsem jen dvě. Ani Železňák-Cidliňák, ani Běchovice k tomu nejsou ideální tratí, a to ani kdybych měl formu. S půlmaratóny se to má podobně. V dobrý čas jsem doufal na Lago Maggiore, ale tam jsem vinou spiknutí běžeckých božstev dorazil vystresovaný, nevyspaný a dehydrovaný. Prostě to nešlo. Noční a přitom terénní novoroční Curych bez čelovky byl také nevhodný, půlmaratón Praha-Brandýs byl v horku a kopečkách, Terschelling byl z kategorie kochacích a Žilina byla na mraze. Takže pro úspěch je třeba i lépe plánovat. A maratóny? Paříž i Drážďany byly po nemoci. Prostě smůla.
Rýmičkovatý - Souvisí s vše uvedeným. Horní cesty dýchací jsou moje slabina. Bouřlivě reagují na jakýkoliv pokus o intervalový trénink v chladnějším počasí. To že trávím pracovní dobu v extrémně suchém vzduchu datových center tomu také neprospívá.
Cestovatelský - Šest výjezdů za hranice, byť nikterak dramaticky daleko. To mě baví a v tomto trendu hodlám pokračovat. Někdo výplatu prokouří, někdo si kupuje značkové oblečení nebo cpe peníze do aut. Já je ochotně běžecky procestuji. No a co?
A statisticky? Coby ajťák běžecká data pečlivě zpracovávám, takže mohu snadno srovnávat:
- počet běhů: 2014: 212, 2015: 205, 2016: 205
- kilometráž: 2014: 2311 km, 2015: 2256 km, 2016: 2354 km. Rekordní rok
- průměrná délka běhu: 2014: 10,9 km, 2015: 11,01 km, 2016: 11,48. Stále stoupá
- průměrné tempo: 2014: 5,21 min/km, 2015: 5,22 min/km, 2016: 5,22 min/km. Nemění se, navzdory mému závazku zpomalit v tréninku. Asi chybí vůle odpojit srdce a zapojit hlavu.
- počet závodů: 2014: 21, 2015: 15, 2016: 14. Klesající tendence. Holt je třeba dělat i jiné věci.
Ale zpět na trať novoročních Počernic. Běžím co to dá, Honza kdesi za mnou a já opět po dlouhé době zažívám ten velmi zvláštní pocit že nesmím zvolnit, protože mám za sebou soupeře na kterém záleží. Připadám si pronásledovaný a to je mnohem větší motivace než když si běžíte jen tak. V úvodu druhého kola si dovolím pohled za sebe a vidím ho tak o padesát metrů za sebou. To mě neuklidňuje, jsem snadná kořist. Snažím se nezvolnit, jen v nejtěžším stoupání si dovolím pár chodeckých kroků. Však Honza jistě taky. Pak už zbývají poslední dva kilometry, vymáčknu ze sebe co se dá a cíl je tu.
Já finišující a Honza vzápětí za mnou. Foto Angelika.
DETAILY BĚHU
Žádné komentáře:
Okomentovat